Dökme Demir Tencere ve Tavalar

Dökme demirden yapılmış tencere ve tavalar sağlıklı beslenmenin öneminin artmasıyla üretici ve tüketicilerin gözdesi oldu.

Döküm tencereler ısıyı eşit bir şekilde dağıtabildiği için yemeklerinizin her noktasına ulaşarak daha lezzetli olmasını sağlar ve teflon ürünlerle kıyaslandığında oldukça sağlıklıdır.

 

Yemeklerinizi daha az yağla pişirebilirsiniz.

Patates kızartması yaptığınızda ya da et kızarttığınızda, bardak dolusu yağ kullanmanıza gerek yok. Bunun için kullanmaya başlamadan önce tavanızı güzelce yağlamalısınız. Aşağıdaki işlemleri bir kere yapmanız, tavanızı kullanıma hazır hale getirecek.

 

  • Önce tavanızı kalın bir tabaka tuz ile kaplayın.
  • Üzerine bir parmak kalınlığında yağ koyun ve ocakta ısıtmaya başlayın.
  • Yağdan dumanlar gelinceye kadar tavayı ısıtmaya devam edin.
  • Sonra yağ ve tuz karışımını dökerek, kalan yağı kağıt havlu ile tava parlayana kadar içine yedirin.

 

Tavanız artık kullanıma hazır. Kullandıktan sonra tavanızı ya da tencerenizi temizlemek için sabun kullanmayın. İçindekileri sert bir fırça ile, sıcak suyun altında temizleyin ve kağıt havlu ile kurulayın.

dokum-tava
Dökme demir pişirme kaplarını teflonlara alternatif olarak kullanabilirsiniz

Demir tava ve tencerelerin diğer bir yararı da, kimyasal madde içermemeleri. Bunları kullanarak, hem yiyeceklerinizi yapışmadan pişirmiş, hem de yapışmayan teflon kapların yaydığı zararlı kimyasallardan etkilenmemiş olursunuz.

 

Yapışmayan tava ve tencerelerin kaplandığı PFC maddesinin, pişirme esnasında buharlaşarak yemeğe karıştığı ve karaciğere zarar vererek, kansere ve gelişim problemlerine yol açabileceği kanıtlanmış durumda. Bu nedenle, dökme demirden yapılmış kapları kullanmanız sağlığınız açısından çok önemli.

Demir kaplarla pişirmek aldığınız günlük demir miktarını artırır.

Bu kaplar, pişirirken yemeğinize kimyasal maddeler karıştırmıyor ama, sağlığınız için gerekli olan demir, pişerken yemeğinize karışıyor. Genelde, demir eksikliğine bağlı kansızlığın yaygın olduğunu düşünürsek, yemeklerinizde bir miktar demir olması sağlığınız açısından yararlı olacak. Özellikle, asit özelliği olan domates gibi besinler, demir kaplarda pişirildiğinde bu demir miktarı da ha da artıyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.