Evde Dağınıklıktan Kurtulmanın Yolları

Özellikle çalışan kadınlar için evde dağınıklık yaşanması kaçınılmaz bir durumdur. Bununla birlikte çocuk olan evlerde de dağınıklık oldukça fazladır. Evde dağınıklığı önlemek ve var olan dağınıklıktan kurtulmak için ise bazı önerilerimiz olacak.

Planlı Olmalısınız

Planlı hareket etmek ev içerisinde dağınıklığı engellemenin en önemli kuralıdır. Gerek çalışan kadınlar, gerekse de ev hanımları gerçekleştireceği işleri tek tek planlı bir şekilde yaptığında hem düzenli, hem de daha hızlı süre içerisinde gerçekleştirecektir.

Depolama Alanları

Evinizdeki dağınıklığı engellemek ve kurtulmak için depolama alanları yaratmalısınız. Son dönemlerde dekoratif sepetler mobilya ve aksesuar mağazalarında oldukça ilgi çekmekte. Bu depolama sepetlerini evin her tarafında kullanarak hem modern bir görünüm kazandırabilir, hem de kalabalığa neden olan eşyalarınızı saklayabilirsiniz.

Evdeki Fazlalıklardan Kurtulun

Gerek mobilyalar, gerek aksesuarlar, gerek oyuncuklar derken evinizde ne kadar fazla eşya olduğunun farkına dağınıklıkları gördükçe varabilirsiniz. Hem dekorasyon konusunda, hem de işlevsellik konusunda oldukça sorun yaratan bu durumu ise yine kendiniz ortadan kaldırmalısınız. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey evinizdeki fazla mobilyalardan kurtulmanızdır. Örneğin salon veya oturma odasında yer alacak olan orta sehpa hem gereksiz bir üründür. Ancak bu ürün burada yer aldığında ister istemez üzerinde eşya yer alacaktır. Bu yüzden evinizdeki fazla mobilyaları hızlı bir şekilde arındırmalısınız.

Düzenli Olma Kuralını Uygulayın

Hem kendiniz, hem eşiniz, hem de diğer aile bireylerini bir düzen içerisinde hareket etmeye zorlayın ve bunu alışkanlık haline getirin. Örneğin evde en büyük dağınıklık çıkartılan kıyafetlerdir. Kıyafetlerinizi çıkarttığınızda bir kenara koymak yerine nereye ait ise oraya koyulmasını sağlamalısınız. Bu şekilde daha sonra uğraşmanız gerekecek bir dağınıklığı önleyebilirsiniz. Aynı şekilde oyuncakları ile oynayan çocuğunuzun oyunu bittiğinde tekrar eski yerine kaldırması gerektiğini aşılamalısınız. Kısa süre içerisinde bir düzene girecektir.

 

“Giyinme Odası Önerileri” yazımızı okumak için lütfen tıklayınız.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.