Hafta Hafta Gebelik 7. Hafta

Gebeliğin 7. Haftası

Bebeğinizin beyninden daha hızlı büyüyen bir şey varsa o da ağrılı göğüsleriniz…

Bebeğiniz
Bebeğiniz bu hafta bir 1,3 cm bir yabanmersini kadar. Tüm büyümesi kafasına odaklanmış ve  dakika da yaklaşık 100 tane beyin hücresi üretiyor. Bebeğinizin ağzı ve dili gelişiyor, aynı zamanda kolları ve bacakları oluşuyor. Böbrekleri idrar üretimi ve boşaltım işlerini yapmak üzere hazırlar.

Rahiminizin içini görebilseydiniz göz kapağının olacağı yerde bir renklilik olduğunu, aynı rengin burnu ve cildinde de olduğunu görürdünüz. Bebeğinizin beyninde ki “hemisferler” büyümekte ve karaciğeri kırmızı kan hücresi üretmeye başlar ta ki kemik iliği oluşup kendi rolünü geri alıncaya kadar. Apandist ve pankreas da sindirime yardımcı olmak için insilün üretmeye başlamıştır. Bebeğinizin büyüyen bağırsağının döngüsü göbek koronunu şişirir. Böylece artık kan damarları vücuduna oksijen ve besin taşıyabilir.

Siz
Bebeğiniz bir yabanmersini kadar olabilir, karnınız dışarıdan gözükmeyebilir ama göğüsleriniz daha çok bir kavuna benziyor. Bu aşamada bazı anne adayların göğüs ölçüleri bir beden büyür.Bunun nedeni 8 ay sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınızda emzirebilmeniz için göğüslerde yağ depolanması ve kan akışının artmasıdır.

Aynı zamanda alt karnınızda birşeyler hissedebilirsiniz.Bu genellikle bebeğiniz değil bir şişkinliktir. Bu hafta en sevdiğiniz pantalonda rahat edememeye başlayabilirsiniz. Yine de henüz hamilelik kıyafetlerini düşünmek için erken. Genel olarak bu hafta kimse hamile olduğunuzu anlayamaz, pek çok kadın ilk üç aylık dönemin son haftasına kadar hamile gözükmez. Ama ikizlere ya da daha çok çocuğa hamileyseniz yakında hamile gözükmeye başlarsınız. Değişimlerin başlaması için uzun zaman varmış gibi gözükse de şu an ki ufak bedeninizden zevk almaya bakın.

Unutmayın ki göbeğiniz yaklaşık bir karpuz kadar olacaktır. Önünüzde ki birkaç haftanın tadını çıkartın, büyük karnınızdan dolayı ayak parmaklarınızı göremediğinizde bu günleri özleyeceksiniz.

Hayatınız
Rahminiz geçen beş haftaya göre iki katı büyüdü ve yemek yemek sıkıcı bir iş hatta sabah bulantıları yüzünden imkansız (Eğer iyi hissediyorsanız, endişelenmeyin, Şanslısınız!).

Artan kan hacminiz ve böbreklerinizde üretilen ekstra sıvıdan dolayı daha çok idrara çıkmakta olabilirsiniz. Şu andan itibaren hamilelik öncesine göre yüzde 10 daha fazla kanınız var. Hamileliğinizin sonlarına doğru, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için damarlarınızda yüzde 40-45 arası daha fazla kan dolaşacak. Rahminiz büyüdükçe aşağıda ki baskı sizi daha çok tuvalete çıkmaya zorlayacaktır. İlk üç aylık dönemde bulantısı olan kadınların yaklaşık yarısı,14. hafta itibariyle rahatlayacaklardır. Pek çok kadın için bulantının azalması için bir ay daha vardır.

Ayrıca bizden tavsiye; bebeğiniz doğuncaya kadar her ay karnınızın resmini çekin. Bu gelişmeyi takip etmeniz için güzel bir yoldur. İyi bir fotoğraf için ipucu: Hep aynı kıyafeti giyip, aynı yerdu durun ve aynı pozu verin. Siyah-beyaz ya da transparan fotoğraf daha da güzel olabilir.

Belirtiler

Sık idrara çıkma
Mide bulantısı ve idrar derken siz tüm gününüzü banyoda geçiriyorsunuz. hCG adlı gebelik hormonu pelvik bölgenize kan akışını artırır (eğer seks yapıyorsanız hala bu iyi bir haber) ve bu idrarı da artırır. Sıvı tüketiminizi kesmeyin (kafeini kesmeniz daha mantıklı olacaktır). Bebeğiniz ve sizin sıvı gıdalara ihtiyacınız var.

Yorgunluk
Plesantayı oluşturma gibi bir zor görevden yorgun düşüyorsunuz. Bu da yetmezmiş gibi karmakarışık duygular içerisindesiniz. Yorgunlukla başa çıkmanız için küçük ve sık öğünler yiyin; bu midenize de yardımcı olacaktır. Günde 6 öğün kan şekerinizi enerji seviyenizin artmasına yardımcı olacaktır. Bunun için en sağlıklı küçük öğünlerinizi oluşturun.

Göğüste hassasiyet ve değişiklikler
Göğüslerinizdeki mavi damarlarla karayolları haritasına mı benziyorlar? Aslında o damarlar yol gibi davranırlar. Çünkü onlar sizden bebeğinize doğuma kadar besin ve sıvı taşırlar. Daha sonrasında sarkma ve çatlakları önlemek için iyi bir sutyen alın (hatta gebelik için olanlardan almanızı tavsiye ederiz).

Mide bulantısı ve kusma
Bebek odası renklerini daha seçmeyin. Ama gebeliğin ilk aylarında sık sık mide bulantısı olan kadınların bebek beklediklerini söyler araştırmalar. Ne bebeğinizin cinsiyeti ne de ne kadar kötü hissettiğiniz bir yana siz hala bazı yemekleri hayatınızdan çıkarmak istiyorsunuz. Size uygun olan yemekleri seçin hatta öğünlerinizde sadece  meyve salatası yiyecek olsanız bile. Bu noktada bebeğinizin besin ihtiyaçları çok hayati değil.

Aşırı tükürük
Zaten yeterince tuhaf hissetmiyormuşsunuz gibi ağzınızda bolca biriken tükürükle de uğraşıyorsunuz. Bu gebeliğin ilk üç aylık döneminin sonunda geçer, yani sadece 7 haftanız  kaldı. Ama bu geçene kadar şekersiz sakız çiğnemek birikmeyi biraz da olsa engeller.

Yemek aşerme ve iğrenme
Her gece aynı şeyleri yiyorsunuz çünkü onları daha mı çok seviyorsunuz? Korkmayın. Bebeğinizin sağlığını her gün aynı şeyleri yiyerek bozmuyorsunuz. Eğer aşermeler sizi deli ediyorsa gün boyunca aynı şeyi yiyebilirsiniz.

Mide yanması ve hazımsızlık
Yemeklerden sonra midenizin derininden ağzınıza gelen bir yanma hissimi yaşıyorsanız sizde gebelikte yaşanan mide yanması ve hazımsızlık sorunu var. Mide yanmasını tetikleyici besinlerden kaçının (baharatlı ve acı yemek, kafein içerek her şeyden) ve yemekten önce ve sonra sıvı tüketin  yalnız ayarı kaçırmayın çünkü bol sıvı ve bol yiyecek mide yanmasını daha fazla tetikleyebilir.

Gaz
Bağırsaklarınızdaki kaslar genişledi bu yüzden yediğiniz yemek sisteminizde daha fazla kalıyor. Bu bebeğiniz için iyi çünkü o bunların arasından kendine besin alıyor sizin için kötü yanı ise bağırsaklarınızda tembellik yapar. Bundan kurtulmanıza yardımcı olacak ise iyi bakteriler içeren prebiyotik besinler. İçerisinde aktif kültür bulunan probiyotik yoğurtlardan günde bir tane tüketin (veya buna benzer hekiminize danışarak probiyotik içeren kaynaklar tüketin). Prebiyotik besinler bağırsaktaki bakterileri besinlerin bölünmesi için harekete geçirir ve sindirim sisteminize hareketlerinde yardımcı olur.

İpucu

Yemekten hoşnutsuzluk  
Bu belirtiyi çoğu anne adayı yaşar. Çünkü daha önce zevkle yediğiniz herhangi bir şey artık sizi yemekten soğutuyor ve hatta daha da kötü hissetmenize bile neden olabiliyor. Benim tavsiyem bu yeni damak tadınıza alışmaya çalışın hassasiyetinizin olduğu besinleri bulun buna göre yeni bir sağlıklı beslenme düzeni oluşturun. Ve bu yeni düzeninize uyumlu olun.

Doğum öncesi kontrollerle ilgili 3 soru
Doğum öncesi ilk kontrol için bu haftalar ideal zamanlardır. İyi bir doğum öncesi konrol bebeğinizin sağlıklı bir yaşama başlamasına yardımcı olur.

Soru1: İlk görüşmeme nasıl hazırlanmalıyım?
Aklınıza gelen bütün soruları yazın ki ihtiyacınız olan profesyonel yardımı alırken zaman kaybetmeyin. Ne kadar önemsiz olduğunu düşünürseniz de izi rahatsız eder herşeyden bahsedin. Ayrıca kullandığınız bütün ilaçların listesini getirin ki doktorunuz onları şu an kullanmanızın güvenli olup olmadığını söylesin.

Takviminize bakıp son adetinizin ilk gününü not alın. Böylece doktorunuz  bebeğin geliş tarihini hesaplayabilir. Adet tarihlerinizi tutmadıysanız Ya da adetleriniz düzensizse üzülmeyin çünkü ultrasonda bebeğinizin doğacağı tarih gözükür. Sizin ve partnerinizin ailesinin sağlık geçmişinden bahsetmeniz gerekebilir. Ailenizden kimsenin kromozonal Ya da genetik rahatsızlığı olup olmadığından emin değilseniz ailenizle beraber doktora gidin.

Soru 2: Görüşmede ne olacak?
Doktorunuz size duygusal ve fiziksel olarak nasıl hissettiğinizi şikayetiniz veya endişeniz olup olmadığını ve sorucak birşeyiniz olup olmadığını  soracak. Doğum öncesi kontrolün amacı hamileliğin nasıl ilerlediğine bakmak, sizin ve bebeğinizin sağlıklı olmasına yardımcı olmaktır. Doktorunuz kilonuzu, kan basıncınızı, idrarınızı, karnınızı, bebeğin duruşunu kontrol eder; bebeğinizin kalp atışlarını dinler ve gereken tesleri yapar. Görüşmenin sonunda doktorunuz sizle ilgili bulgularını sözden geçirir, bir sonraki kontrole kadar nelerin değişeceğini, nasıl beslenmeniz gerektiğini, içki ve sigaradan uzak durmanız gerekliliğini söyler.

Soru 3: Eşimde benimle gelmeli mi?
Bu size kalmış Bir şey. Bazı çiftler doktora beraber gitmek ister özellikle bu ilk bekledikleri bebekse ve ultrasona gireceklerse. Eğer doktorunuzdan memnun değilseniz yenisini bulun. Ortalama bir hamilelikte 10-15 kere doktora gidilir. Yani sevdiğiniz ve güvendiğiniz birini seçmeniz önemlidir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.