Halkidiki : Yunanistan’ın Maldivleri

22 Temmuz 2013 Pazartesi, 13:58

Halkidiki, Yunanistan’ın turist akınına uğrayan harika yarımadalarından biri.

Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan Halkidiki yarımada ve aynı zamanda Orta Makedonya coğrafi bölgesine dahil bir ildir. Tarihi yerleri ve masmavi plajları ile Yunanistan’ın maldivleri olarak anılan Halkidiki, turist akınına uğrayan harika yarımadalardan biri.

Halkidiki

Yarımada eli andıran, üç parmak ve avuç içi şekline benzemektedir. Halkidiki ilinin kuzeyinde Selanik ili bulunur. Bölgedeki ilk yerleşimler Eğriboz adasından gelen Yunanlar tarafından MÖ 8. yüzyılda oluşturulmuştur. Stageira antik kenti büyük filozof Aristoteles’nin doğduğu kenttir.

 

Halkidiki’de gezebileceğiniz o kadar önemli tarihe sahip yerler var ki… Petralo’da, 70 bin yıllık iskeletlerin bulunduğu yeraltı mağaraları, Nea Fokea’da ünlü Apostole Paul ve Bizans kuleleri, Kassandia’nın ünlü yel değirmenleri….

 

Eğer Yunan müziğini seviyorsanız, 15 – 23 Ağustos tarihleri arasında Kalandra’da gerçekleşen Panagia Müzik Festivalini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

halkidiki-2

Yöresel lezzetlerden arasındaki kekik balını ve köylerde bulunan meşhur balık restoranlarını tatmanızı öneririz.

 

Maldivleri kıskandıracak denize ve güneşe sahip Halkidiki, gece kulüpleri, safarileri ve birbirinden muhteşem koyları ile turistlerin en uğrak tatil mekanı haline geldi.

Gelen aramalar: ıldır,yunanistann zelkzlar ve gerede pilajlar,yunanistann en gzel tatil yeri,halkidiki,yunanistanın maldivleri,yunanistan turistik yerleri,elli plajlari,en güzel halkidiki plajları,halkidiki yorum,kassandia
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz