Patmos Adası’nda Etno-Ege Sentezini Yansıtan Bir Yaşam Kozası

05 Haziran 2013 Çarşamba, 14:58

Kutsal ada Patmos’un tepe noktasında konumlanmış, muhteşem bir manzarayı seyreden bu ev, açık alanlarının yoğun kullanımı ve özgürlük duygusunun öne çıkması ile gerçek bir yaz delisi. Öte yandan geleneksel Ege dekorasyon tarzını, kilimler, antikalar, minderler ve ilginç koleksiyon objeleri ile otantizmin derinliklerine çekmiş.

EV SAHİPLERİ Christos Vouyouklis ve Georges Dewispelaere, kış aylarını Brüksel’de, yaz aylarını ise Patmos’ta geçiriyor.

ÖN TERAS Mekan, eski şehri ve tepedeki ortaçağ manastırı St.John’u seyrediyor. Klasik rejisör sandalyeleri, tabureler ve sedir, bu alanın oturma elemanları arasında.201207-dekorasyon-76

 

Ev sahiplerimiz Yunan Christos Vouyouklis ve Belçika’lı Georges Dewispelaere. Yaz aylarını Patmos’taki bu ada evinde geçiren ikiliden Vouyouklis, Brüksel’deki bir üniversitede resim ve gravür eğitimi almış, şu an orada eğitim veren bir profesör. Dewispelaere ise La Cambre’nin direktörlerinden biri ve Afrika heykelleri üzerine yoğunlaşmış koleksiyoner.

Patmos’un hem deniz hem şehir manzarasına hakim bu evi ikili 1993 senesinde satın almış ve dört yıl içinde renovasyonunu tamamlayarak, bir zamanlar ahır olarak kullanılan bakımsız yapıyı muhteşem bir Ege evine dönüştürmüş. Bugün sonuca baktığımızda, yapının geleneksel ‘taş ev’ stilinin korunduğunu görüyoruz. İki farklı yapıdan oluşan evin ana binasında salon ve mutfak bulunuyor, bahçeden geçilerek ulaşılan yan binada ise mutfak ve banyo yer alıyor. Ev sahipleri bu kurgudan oldukça memnun çünkü bu sayede tüm kapılar her daim açık bırakılıyor. Bu da maksimum özgürlük hissi sağlıyor.

Evin kulanım alanı yaklaşık olarak 100 m2. Ev sahipleri günün büyük bölümünü (yağmurlu havalar hariç) açık havada, daha doğrusu ön terasta geçirdiği için salonun pek kullanılmadığını belirtiyor. Mobilya ve aksesuar seçimlerinde antikaların yanı sıra otantik parçalara yer verilmiş. Pek çoğu, zaman içinde bit pazarlarından ve seyahatlerden toplanmış. Bazıları da adadaki yerel mağazalardan seçilmiş ve çevredeki terkedilmiş evlerden toplanmış. Evin genel renklerine baktığımızda salon ve yatak odasında beyaz, açık gri ve buz mavisinin tercih edildiğini, mutfakta su yeşiliin, banyoda ise kobalt mavisinin kullanıldığını görüyoruz. Otantik kilimler ve renkli yastıkminderler, dekorasyonun hareketli öğeleri arasında. Zemin, kalın parke döşenerek beyaza boyanmış. Tavanlarda ise ahşap mertekler orjinal haliyle korunuyor.

Sade, sıcakkanlı ve samimi bir çizgiyi koruyan, öte yandan geleneksellikten de ödün vermeyen Patmos evinden Ege rüzgarlarına ve onun köpüren dalgalarına bir selam gönderiyoruz.

201207-dekorasyon-77

GİRİŞ Evin ana giriş kapısı pastel maviye boyanmış. Toprak işleriyle uğraşmayı seven ev sahipleri, bahçeye Ege bitkilerinin yanı sıra lavantalar, naneler, lavantalar ve sardunyalar dikmiş. Bu alandan Leros adasına bakan deniz manzarası hakim.

ÖN TERAS Terasa çıkışta bir yemek alanı yaratılmış. Dikdörtgen ahşap masaya banklar eşlik ediyor. Fener aydınlatma ve çömlekler adadaki mağazalardan alınmış.

SALONA GİRİŞ Ana binanın giriş kapısı salona açılıyor. Salon duvarına asılmış el dokuması kilim, bir Yunan köyünden alınmış. Sarkıt fener bit pazarından.

 

201207-dekorasyon-78

 

GİRİŞ Evin ana giriş kapısı pastel maviye boyanmış. Toprak işleriyle uğraşmayı seven ev sahipleri, bahçeye Ege bitkilerinin yanı sıra lavantalar, naneler, lavantalar ve sardunyalar dikmiş. Bu alandan Leros adasına bakan deniz manzarası hakim.

ÖN TERAS Terasa çıkışta bir yemek alanı yaratılmış. Dikdörtgen ahşap masaya banklar eşlik ediyor. Fener aydınlatma ve çömlekler adadaki mağazalardan alınmış.

SALONA GİRİŞ Ana binanın giriş kapısı salona açılıyor. Salon duvarına asılmış el dokuması kilim, bir Yunan köyünden alınmış. Sarkıt fener bit pazarından.

201207-dekorasyon-79

SALON Eskiciden alınmış kahverengi ve yeşil renkli bergere’leri Türkiye’den alınmış bir halı tamamlıyor. Ahşap sehpalar adadaki mağazalardan, sedef kakma sehpa bir yurtdışı seyahatinden, sehpa üzerindeki döküm şamdanlar bir eskiciden, arka plandaki taş sedirin oturma bölümündeki yastık kılıfları Türkiye’den alınmış. Sedirin yanındaki taş set üstünde Christos’un sigara kutusu koleksiyonundan ornekler yer almakta. Sağ duvardaki tablo Georges tarafından resmedilmiş, modeli ise Christos.

201207-dekorasyon-80

Otantik kilimler, döküm şamdanlar, renkli yastık ve minderler, dekorasyonun gelenekselliği besleyen sıcakkanlı öğeleri arasında.

201207-dekorasyon-81

YATAK ODASI VE BANYO Mekan, salondan Türkiye’den alınmış Suzani bir örtü ile ayrılıyor. Zemindeki turkuaz fener ve halı Fas’tan, el dokuması kilim ise bir Yunan köyünden seçilmiş. Yatak ve dolaplar yerel marangoza özel üretim yaptırılmış. Antika ahşap şifonyer Belçika’daki bir atikacıdan. Duvarda hasır şapkalar ve Afrika işi kolyeler asılı. Banyo, canlı renk seçimi ile dikkat çekmekte: Ege’nin turkuaz sularını andıran kobalt iç açmakta. Dalış sırasında toplanmış kabuklar, banyoya denizi taşıyan dekoratif öğeler.

201207-dekorasyon-82

‘Sanat bizim hayatımızın önemli bir parçası. Burada üretmek için hem bolca zaman hem de ilham bulabiliyoruz.’

201207-dekorasyon-83

MUTFAK VE ARKA TERAS Mat seramik fayanslarla kaplı zemini yerel marangoza yaptırılmış ve su yeşiline boyanmış mutfak dolapları ve tezgah renklendiriyor. Ev sahiplerinin aksesuarlara ve ilginç objelere olan merakı burada hissedilmekte. Mekandan çıkılan arka teras kapisi da aynı renkte.

201207-dekorasyon-84

 

Mavi ve beyaz, Ege mekanlarının klasikleşmiş ikilisi olsa bile, bu ada evinde su yeşili, gri, kobalt ve kırmızı gibi yeni vurgular da denenmiş.

 

Gelen aramalar: ege tarzı dekorasyon,georges dewispelaere,yunan tarzı ev dekorasyonu,ege evleri dekorasyon,bina giriş dekorasyonu,geleneksel ege dekorasyon,giris kapisi salona aciliyosa,lavantalar,otantik ev dekorasyonu turkiye,patmos adası

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz