Polonezköy’de piknik ve mangal

21 Haziran 2013 Cuma, 01:11

Polonezköy haftasonu mangalcıların en uğrak yerlerinden biridir. Ancak şunu baştan söylemek gerekirki, eğer Beykoz ya da civarında oturmuyorsanız Polonezköy’e ulaşmak tüm gününüze mal olabilir. Çünkü trafikten dolayı ulaşım oldukça güçleşebilir. İstanbul Boğazı’na 15 km., Karadeniz sahiline ise 20 km. uzaklıkta bir yerleşim alanıdır Polonezköy. Kısaca Polonezköy’ün tarihinden bahsetmek gerekirse, bu yerleşim birimi 1830 Polonya ayaklanması esnasında o zamanki hükümetin başkanı olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulmuş bir yerleşim alanıdır. Polonezköy ilk kurulduğu 1842 yılında sadece 12 kişi yaşıyordu. Çerkes esaretinden kaçan Polonyalılar ve 1830 Polonya ayaklanması ile 1853 Kırım savaşından sonra nüfusu hızla artmıştır.

polonezkoy-1

Polonezköy tarihinden size kısaca bahsettikten sonra dönelim piknik ve mangal detaylarına. Burada çok fazla sayıda yüzme havuzu bulunan butik oteller, enfes menülere sahip restoranlar bulunmaktadır. Bir çok restoranın ve serbest işletmecilerin kiraladığı piknik alanları ve bu piknik alanlarında mangal keyfi hizmeti verilmektedir.

polonezkoy-2

Polonezköy’e en son gittiğimizde geçtiğimiz hafta sizin için Polonezköy yollarına düştük ve birkaç fotoğraf çektik. Şehirden uzaklaştıkça trafiğin azaldığını ve etraftaki binaların azaldığını söyleyebiliriz. Ormanlık yollarda aracımızla ilerlerken yol kenarında bulunan sebze ve meyve satan tezgahlarla karşılaştık. Mutlaka buralarda durup birşeyler almalısınız. Yanlız biz “organik bunlar” diye alışverişe başladığımızda fiyatlarında gayet organik olduğunu gördük. Keza; dutlar, kirazlar şehir merkezindeki fiyatlara göre tam 4 kat daha pahalı. O kadar para verilip alınırmı orası tartışılır. Lezzet konusunda ise söyleyecek hiçbirşeyimiz yok. Olağanüstü diyebiliriz. Yolumuza devam etmeye başladıktan sonra Polonezköy Tabiat Parkı levhası ile karşılaştık. Bu noktayı geçtikten sonra yol boyunca çok fazla sayıda mangal yeri, oteller ve restoranları görmeye başladık. Gerçekten Polonezköy Tabiat Parkı levhasından sonra çok fazla sayıda özellikle mangal mekanı olduğunu göreceksiniz. Seçenek çok fazla…

polonezkoy-3

Biz yolumuzun üstündeki mangalcılara bakarken gözümüze kestirdiğimiz herhangi birini tercih etti. Mangalcı diyoruz çünkü burada nereye giderseniz gidin kesinlikle siz mangal ile uğraşmıyorsunuz. Onlar hazır yakıyorlar ve size getiriyorlar. Hatta isterseniz pişirip getiriyorlar. Fakat siz pişirip getirmelerini istemeyin, mangalda kendiniz pişin. Daha eğlenceli oluyor kesinlikle. Piknik alanında mangalınızı yaparken rahatça oturup yemeğini yiyebileceğiniz size özel bankların olduğunu göreceksiniz. Hatta hemen ynaı başınızda sizin kullanımınıza özel hamaklarıda bulabilirsiniz. Mangalınızı yiyip karnınızı doyurduktan sonra hamakta uyumak inanılmaz! Yanlız piknik alanında bizi en çok rahatsız eden şey ise tuvaletler oldu. Hem çok yetersiz hem de çok temiz değildi.

polenezkoy-4

Ayrıca piknik alanında çok geniş bir alanın oyun için ayrıldığını görebilirsiniz. Burada futbol, voleybol gibi kısa alanda oynanabilen oyunları oynayabilir, mangal sonrası aldığınız aşırı kalorileri geri verebilirsiniz.

 

Gelen aramalar: polonezköy piknik alanları,polonezköy mangal yerleri,polonezköy mangal tavsiye,polonezköy kadınlar plajı,polonezköy piknik alanı,polonezköy tabiat parkı mangal,polonezköy piknik yerleri,polonezköy piknik,polenezköyde en iyi piknik,polenezköy piknik yerleri

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz