Spor Salonuna Gitmeden Kilo Verin

Formunuzu korumak istiyorsunuz ama spor salonuna gitmek istemiyorsunuz. İşte size önerilerimiz.

Spor salonuna gitmemenizin pek çok nedeni olabilir ancak bu gene de kalori yakamayacağınız anlamına gelmiyor.

İşte size 6 öneri!

 

Yaşam alanımız evimiz

Egzersiz yapmamak için birçok bahaneyi kolaylıkla bulabiliriz, ev işi konusunda da bahane bulmak bizim için oldukça kolaydır. Ama ikisi de yaptığımız takdirde bizim için faydalıdır. Yerleri süpürmek ve silmek, banyo ve lavaboları ovmak ciddi oranda kalori yakmamızı sağlar. İşlerimizin birikmesini beklemeden, kendimize bir plan yapalım ve hem temizlik sorununu hemde egzersiz sorununu ortadan kaldıralım.

Zararlı alışkanlıklardan uzaklaşın

Oturarak geçirdiğiniz zaman, hastalıklara davetiye çıkarır ve kalp krizi riskinizi arttırır. Bunun çözümü de daha az oturarak daha fazla hareket etmektir. Masa başı işlerde çalışanlar için durumun oldukça çok olduğunu biliyoruz ancak insan bedeni ayakta duracak şekilde tasarlanmıştır (bazen yatarak duracak şekilde tasarlandığını düşünebiliyoruz). Yüksek bir masada ayakta durarak çalışırsak kalori yakımını sağlayabiliriz.

Yaşam tarzınızı değiştirin

Mesela merdiven çıkmak ve kısa mesafelere yürümek gibi alışkanlıklar edinin. Nereye giderseniz gidin, asansörden ve yürüyen merdivenlerden uzak durun. Uzun ve yorucu bir iş gününden sonra evde oturup televizyon izlemek yerine 5 dakika merdiven inip çıkmak yorgunluğu atmaya yarayacaktır.

Formda kalmak sıkıcıdır

Eğlencelidir hemde çok. Bir yandan formunuza kavuşurken diğer yandan da çocuklar gibi eğlenebilirsiniz. Örneğin ip atlamak hem faydalıdır hemde çocukluğumuzu hatırlatır. Nintendo Wii ve Xbox Kinect gibi oyun konsolları da hareket etme odaklı oldukları için kalori yakmanıza yardımcı olur. Evden çıkmadan, kendi başınıza yoga ve dans gibi aktivitelerde de bulunarak formda kalabilirsiniz.

Çılgınca dans edin

Müzik dinlemek güzeldir. Peki ya Dans? Dinlediğiniz müziğe ritmik hareketlerle eşlik ederek hem vücudunuzu çalıştırabilir hemde hayatınıza renk katabilirsiniz.

Çalışırken vücudunuzun patronu sizsiniz

Çalışma saatlerinin uzunluğu, fitness salonlarına gidememek için başlıca sebeptir. Hiçbir  spor aleti kullanmadan çalışma alanınızda yapabileceğiniz bir sürü egzersiz var. Örnek olarak otururken ayaklarınızın altına koyacağınız minik bir top ile oynayabilirsiniz.

ofiste-spor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.