Tatlı İsteğini Azaltmak İçin Öneriler

10 Eylül 2016 Cumartesi, 10:30

Tatlıyı sevmeyen insan neredeyse yok ancak kilo almamızda büyük rol oynayan tatlı türündeki yiyeceklere çoğu zaman dur demek gerekiyor. Çok fazla tatlı tüketmek sağlığımız açısından da çok iyi birşey değil kilolu olmasak da aşırı tatlı tüketimine her zaman dur demeliyiz. Sizlere tatlı isteğimizin aşırı olduğu dönemlerde ya da birden bastıran tatlı krizlerinde neler yaparak bu isteği yok edebileceğimizi anlatmak istiyorum.

Öncelikle vücudun neden tatlı istediğini ya da aşırı derece tatlı krizinin neden tuttuğunu anlatalım. Aç kalmak kan şekerimizi düşürür ve bir anda birşeyler yemek isteriz. Eğer vücudunuz tatlı yemeye alışık ve bu tarz gıdalar tüketiyorsa beyin ilk olarak tatlı sinyali verir. Bu durumda sizde çok arzulu bir şekilde tatlı türünde gıdalar tüketmek istersiniz. Tatlı kan şekerini hızlıca yükselteceği için aklımıza ilk olarak çoğu zaman tatlı yeme isteği gelir. Tatlı yedikten sonra da açlık hissimiz de hızlı bir şekilde ortadan kalkar. Öncelikle yapmamız gereken aç kalmamak ara öğünlerle gün içerisinde vücudu beslemek ve tatlı krizine girmeyi engellemek.

tatlı isteği

Tatlı İsteğini Gidermek İçin Su Tüketin

Beynimiz kimi zaman susuz kalan vücudun isteklerini yanlış algılar susayan vücut onu tatlı gıdalar tüketme isteği olarak algılayabilir bunun önüne geçmek için su tüketmek gerekiyor. Özellikle yaz aylarında su tüketimini çok daha fazla arttırmak da yarar var.

Hazır  gıdaların hiç biri  vücumuza yarar sağlamaz tam aksine zarar getirir. Vücudu hazır gıdalara hazırlamak yerine doğal ürünlerle beslenmeye alıştırmalıyız. Ayrıca önemli bir kural ise uykusuz kalmamak en iyi dinlenme yöntemi şüphesiz uykudur. Düzenli ve yeteri kadar uyku vücudumuzu düzene sokacaktır.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz