Burun Ameliyatlarında Tampon Uygulaması

Burun ameliyatlarında hastaların korkulu rüyası haline gelen tampon uygulaması artık tarih oluyor.

Tamponsuz burun ameliyatlarıyla iyileşme süreci de hızlanıyor.

Burunda kıkırdak ve kemik düzeyinde yapılan ameliyatlardaki tampon uygulaması değişiyor. Özel bir teknik ile yapılan burun ameliyatları sonrası tampon kullanımına gerek kalmıyor. Böylece hastanın iyileşme süresi de kısalıyor.

İple Zımbalama

Burun ameliyatlarında günümüzde çok farklı çeşitte yöntemler olduğunu ve uygulandığını dile getiren KBB Uzmanımız şöyle konuştu: “Burun da ki kıkırdak ve kemik düzeyindeki ameliyatlarda genellikle aynı teknikler kullanılmaktadır, yani var olan problem ve eğrilik neredeyse, o bölge düzeltilmektedir. Ameliyat sonrası genelde buruna tampon konulmaktadır. Tamponun tercih edilmesinin en önemli nedeninin, ameliyat sahasına kan pıhtısı birikmesi sonucu burnun şişme riskinin bulunmasıdır.

Özel bir teknik ile yapılan burun ameliyatları sonrası tampon kullanımına gerek kalmamaktadır. Ameliyat bitiminde tampon yerine sekiz ayrı noktadan iple zımbalama yapılmaktadır. Bu sayede; tampon uygulamadan tampon etkisi sağlanır ve ameliyat sonrası kanama riski en aza indirilir. Tampon kullanılarak yapılan burun ameliyatlarında tampon, 3 gün ya da en erken 72 saatte alınabilir. Tampon konulmadan yapılan burun ameliyatları sonrası hasta ameliyat olduğu gün tüm gündelik işlerini yapabilir. Öncelikle burnundan nefes alır ve kaliteli bir uyku uyumaya hemen başlayabilir. Bunun dışında gezebilir, eğlenebilir ve banyo yapabilir. Hastalar her hangi bir sorunları yoksa ameliyat oldukları gün taburcu olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.