Kıskanç Sevgiliyle Başa Çıkmanın Yolları

Kıskanç sevgilinizle nasıl başedersiniz?

SEVGİLİNİZ KISKANÇ MI?
Bir kısmımız sevdiği insanın kendisini kıskanmamasından dolayı üzülür, bir kısım ise sevgilisinin aşırı kıskançlığı yüzünden ilişkide oluşan sorunlardan dolayı üzülür. Peki doğru olan nedir? Sahiplenmenin aşk ile bir bağlantısı varmıdır? Kıskançlık normal midir yoksa anormal midir? Kaynağı nedir ve bununla baş edilmesi mümkün müdür?

KISKANÇLIK AŞKINIZIN GÖSTERGESİ DEĞİLDİR
Kıskançlık ile ilgili bilinen en büyük yanlış bu duygunun  aşkın bir göstergesi olduğudur.
Birçok kişi kıskançlığı bir ilişkinin olmazsa olmazı olarak görüyor  fakat kıskançlık yüzünden birbirinden bunalan ilişkileri, bu nedenle boşanan çiftleri hatta ileri boyut kıskançlık nedeni ile işlenen cinayetleri duyduğumuzda bu kavramı ilişkinizin içine sokmanın ne kadar hatalı bir şey olduğunu anlayabiliyoruz.

KISKANÇLIĞIN ANA SEBEBİ GÜVEN EKSİKLİĞİ
Uzmanlara göre bir insanın sahip olduğu şeyi kaybetmekten endişe duyması beklenen bir durumdur. Bu sebeple, birbirini gerçekten seven iki insanın arasında bir miktar kıskançlık olması doğal bir durumdur fakat bu sahiplenme duygusunun asıl nedeni aşk değil güven eksikliğidir.
Özellikle ilişkilerin başında kişilerin birbirini tam anlamıyla tanımamasından kaynaklı olarak kıskançlık ortaya çıkabilir ama zamanla ilişkinizi oturdukça bu duygu, kontrol edilebilir ve kalıcı duygular olan, sevgi, güven ve sadakate bırakır.

KISKANMAK PSİKOLOJİK BİR DURUMDUR
Kıskanç kişilerin, bu duyguyu yaşamasındaki birincil neden çocukluk dönemlerinde yaşadıkları travmalardan kaynaklanmaktadır. Bu kişillerin sevilmeye aşırı ihtiyaçları vardır ve kendilerindeki özgüvensizlik ve yetersizlik duyguları korku olarak açığa çıktığında karşısındakini kaybetmemek adına onun hayatını kısıtlama, tehdit etme, zor kullanma ya da küsme gibi yöntemlerle ilişkisini sürdürmek isterler. Bu tarz kişiler bir tehdit ile karşı karşıya kaldıklarında bu rekabette yenileceğini zanneder bu yüzden tepkilerini bu şekilde belli ederler yani bu kişilerde aşık olunan insani kaybetme korkusu direkt kıskançlık tepkisine dönüşür. Aşık olduklarında ise duygularına karşılık gördükleri zaman korkuları azaldığı için kendilerini güvende hissederler.

Kıskanç insanlar içlerinde kendine acıma, rakibiyle kendini karşılaştırma, kendini suçlama, etrafındaki insanların vereceği tepki ve toplum içindeki imajının sarsılmasından duyulan endişe gibi içsel nedenlerden ötürü karşısındaki insana farklı tepkiler verebiliyor. Bu kıskançlık tepkileri bağırma, ağlama, şiddete başvurma, karşılık verme, konuyu hiç kaale almıyor gibi gözükme ya da alaya alma şeklinde ortaya çıkabiliyor.
Kıskançlıkla başa çıkabilme yöntemleri
Dürüstlük ve saf sevgi önemli!
Kıskançlıkla baş edebilmek için uygulanması gereken en önemli kural uzman kontrolünde bu soruna çözüm getirmekten geçiyor. İki tarafın birbirine karşı dürüst olması ve sevgi bu sorunla baş ederken ihtiyaç duyulan önemli kavramlar fakat bunlardan da önce tedaviye olumlu devam edebilmek için öncelikli olarak bunun bir sorun olduğunu kabul etmek  gerekiyor ve suçlamak yerine buna neden olan faktörleri değerlendirip ne yapılması gerektiği konusunu açıklığa kavuşturmak, yeni yöntemler üretmek ve çözüme ulaşmaya çalışmak gerekiyo.

Kıskanç Sevgiliyle Başa Çıkmanın Yolları – guzelles.com

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.